Prezent dla pszczelarzy – 20 maja Światowy Dzień Pszczoły

#ŚwiatowyDzieńPszczół świętowali w pasiece KPRM również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda wraz z Prezydentem Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeuszem Dylonem i Sekretarzem Polskiego Związku Pszczelarskiego Stanisławem Bólem.
Był to doskonały moment na rozmowę o pszczołach i ich zapylającej pracy, o pszczelarzach i pomocy dla pszczelarzy w postaci dotacji do przezimowanych rodzin pszczelich.🐝🐝🐝

                                                                                                                                                             Rada Ministrów przyjęła w dniu 19 maja 2021 r. rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Rząd, na wniosek przedłożony przez Pana Grzegorza Pudę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, uznał że pszczelarzom należy się pomoc w postaci dopłat do przezimowanych rodzin pszczelich. Dzięki intensywnym działaniom Polskiego Związku Pszczelarskiego i przychylności Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi udało się zakończyć prace w tym zakresie.

Pszczoły odpowiadają za zapylanie 80% roślin uprawnych i dziko rosnących. Jednak zmieniające się warunki pogodowe (ciepłe zimy, chłodne wiosny oraz ekstremalne zjawiska typu wichury, tornada czy gradobicia) negatywnie wpływają na prowadzenie gospodarki pasiecznej. Nasilają się również choroby pszczół, które skutkują ich dużą umieralnością.

Rozporządzenie ustanawia wsparcie dla podmiotów prowadzących działalność związaną z utrzymywaniem pszczół. Dotacja wyniesie 20 zł do każdej przezimowanej rodziny pszczelej.
Nowe rozwiązania wejdą w życie po 7 dniach od ogłoszenia.

Link do pełnej informacji na stronie KPRM > Link

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.