Szkolenie w Karczowiskach.

W dniu dzisiejszym zakończyliśmy cykl szkoleń refundowanych w ramach mechanizmu Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich. Na wstępie prezes Waldemar Badeński przywitał gościa naszego spotkania Pana Tomasza Łysonia – właściciela firmy ŁYSOŃ.
Pan Tomasz Łysoń przedstawił prezentację nowej siedziby Przedsiębiorstwa Pszczelarskiego ŁYSOŃ w Kleczy Dolnej oraz nowości sprzętu pszczelarskiego w ofercie na 2016 rok.
P5011828      P5011822

Po tej prezentacji rozpoczęło się właściwe szkolenie zaplanowane na dzień dzisiejszy.
Tematy szkolenia :
1. Wymiana matek pszczelich oraz technologia pozyskiwania pyłku i propolisumgr Zbigniew Matula

P5011835P5011830

Pan Zbigniew Matula poleca wymianę starych matek pszczelich na młode matki nieunasiennione. Dzięki temu w rodzinach pszczelich widoczny będzie efekt heterozji czyli wybujałości cech powodujący większą wydajność. Wymianę matek można przeprowadzić na rzepaku w terminie 15-20 maj. Wykonuje się odkład ze starą matką (1 ramka z miodem, 1 ramka czerwiu krytego, 1 ramka pusta) i wywozi poza teren pasieki. Na 6 dzień zaglądamy do ula i wycinamy wszystkie mateczniki. Po 9 dniach poddajemy na dennicę klateczkę z matką nieunasiennioną (ponownie przed poddaniem sprawdzamy wszystkie plastry czy nie ma mateczników). Klateczkę otwieramy na 1cm ciastem do wylotka, na drugi dzień młoda matka powinna chodzić już po plastrach. Drugim sposobem poddawania matek jest metoda 4 godzinna – zabieramy starą matkę i po 4 godzinach poddajemy młodą matkę na dennicy w klateczce z wyłamaną zatyczką.
Dobrym terminem do wymiany matek jest też późniejszy okres – miesiąc wrzesień. Poddajemy wtedy matki unasiennione, które łatwo są przyjmowane przez rodzinę pszczelą.

 2. Wykorzystanie preparatów biologicznych i farmaceutycznych do stymulacji rozwoju rodzin pszczelich.mgr Marcin Raczyński 
dr Artur Arszułowicz – lekarz weterynarii i pszczelarz

P5011838P5011856

Centrum Zdrowia Pszczół  www.centrumzdrowiapszczol.pl
Przyczyną utworzenia Centrum Zdrowia Pszczół jest trudna sytuacja w pszczelarstwie oraz chęć stworzenia pomostu pomiędzy środowiskiem pszczelarzy a Inspekcją Weterynaryjną.

Wszyscy uczestnicy na zakończenie szkolenia otrzymali certyfikaty i Materiał Szkoleniowy RZP Elbląg wydany w ramach mechanizmów wsparcia pszczelarstwa ARR w sezonie 2015-2016

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Szkolenia i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.