Postawienie pomnikaTeofila Ciesielskiego na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Zarząd RZP w Elblągu podjął uchwałę o wsparciu inicjatywy postawienia pomnika na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie dla zasłużonego polskiego pszczelarza i naukowca – Teofila Ciesielskiego. Postanowiono przekazać na ten cel kwotę 300 zł.

Teofil Ciesielski

Teofil Ciesielski (ur. 17.11.1846 zm.8.05.1916)  – polski botanik, pszczelarz, założyciel,wydawca i redaktor „Bartnika Postępowego”.  Profesor botaniki Uniwersytetu Lwowskiego.  Z jego inicjatywy w 1875 powstało we Lwowie Towarzystwo Pszczelniczo-Ogrodnicze, w którym pełnił najpierw funkcję wiceprezesa, a następnie prezesa. Skonstruował doskonały na owe czasy ul (tzw. ul słowiański, ul Ciesielskiego) oraz wyjaśnił wiele zagadnień z biologii pszczół. Na postawie żmudnych badań stwierdził, że pszczoły umieją utrzymywać w ulu temperaturę niezależną od otoczenia. Określił rodzaj i masę spożywanego przez czerw pokarmu oraz pierwszy na świecie stwierdził, że zgnilec jest wywoływany przez bakterie.Wyniki swych badań opublikował w dwutomowej książce Bartnictwo czyli hodowla pszczół dla zysku oparta na nauce i wielostronnym” doświadczeniu.” Wydał też inne książki poświęcone tematyce pszczelarskiej, mięzy innymi „Miodostytnictwo Sztuka przerabiania miodu i owoców na napoje.” Teofil Ciesielski został pochowany na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie./źródło Wikipedia/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.